
Herbata – jej walory i wpływ na zdrowie
Któż z nas nie zna smaku herbaty. Jesteśmy z nią zaznajomieni już od dzieciństwa. Napój ten jest szczególnie ceniony przez Anglików oraz mieszkańców Azji. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele odmian herbaty, a każda z nich jest niezwykle smaczna i zdrowa. Dlaczego warto regularnie spożywać z niej napar?
Herbaty najwyższej jakości
Szczególnie wartościowa herbata znajduje się na półkach internetowych sklepów ekologicznych. W tym miejscu znajdziemy produkty naturalne oraz te z dodatkami owocowymi. Każda z nich będzie miała korzystny wpływ na nasze zdrowie i kondycję. W sprzedaży znajdziemy szereg herbacianych odmian. Produkt chiński, to Yunnan. Indyjska herbata (gdzie szukać), to Assam. Natomiast afrykańska Milima pochodzi z Kenii. Warto wiedzieć, że najbardziej wartościowe liście zbiera się wiosną. Z pierwszych młodych listków powstają herbaty zielone i białe. Zalicza się je do produktów najwyższej jakości.
Proces powstawania herbaty
Spożywanie herbaty w naszym kraju należy do codziennego rytuału. Pijemy napar z herbacianych liści ze względu na smak. Niewiele osób jednak wie, że herbata jest niezwykle zdrowa i ma korzystny wpływ na cerę. Warto wiedzieć, że popularna herbata czarna powstaje w wyniku pewnych procesów. Na początku zbiera się liście i poddaje działaniu wysokich temperatur. Następnie ma miejsce proces fermentacji. Trwa on około 4 godzin. Po tym liście poddaje się procesowi suszenia. Do najbardziej znanych czarnych herbat należy Ceylon, Assam i Yunnan.
Samo zdrowie
W liściach czarnej herbaty znajdują się biologicznie aktywne składniki. Zaliczamy do nich aminokwasy, polifenole, związki lotne oraz alkaloidy, które wykazują szereg właściwości farmakologicznych. Ze względu na to, że czarna herbata posiada dużą zawartość garbników, oddziałuje na nasz organizm antyoksydacyjnie. Zdrowotne działanie herbaty wielu z nas odczuło w latach młodości, kiedy to na przeziębienie zalecano ten napój razem z cytryną i miodem. Natomiast na ból brzucha używano mocną i gorzką herbatę. Poza tym działa ona rozgrzewająco i bakteriobójczo. Regularne jej picie poprawia koncentrację oraz wpływa korzystnie na układ krwionośny.